Kategorie
alpinistyka przemysłowa

Usługi alpinistyczne. Czym są, kto je wykonuje oraz kiedy możemy wezwać specjalistę od prac na wysokości?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat popyt na usługi wykonywane przez alpinistów przemysłowych zdecydowanie się zwiększył. Dzięki temu zawód ten znacznie się rozwinął, a alpinistów znaleźć można nie tylko w górach czy na budowie, ale również na wielu innych budynkach w całej Polsce myjących okna, czyszczących elewację budynku czy odśnieżających dachy.

Czym są usługi alpinisyczne i kto je wykonuje?

Usługi alpinistyczne to inaczej rodzaj pracy na wysokości w podwieszeniu lub w podparciu, który rozwinął się poprzez wykorzystanie technik wspinaczkowych.

Zapewne nie raz widząc w oddali ludzi wiszących na linach i myjących okna na przeszklonym wieżowcu zastanawiałeś się kim są Ci ludzie oraz jaki zawód wykonują. To specjalnie przeszkolone osoby, które oprócz uprawnień alpinistycznych muszą posiadać również uprawnienia do pracy na wysokości. Każda z nich chcąc wykonywać ten zawód musiała ukończyć wymagający kurs z zakresu znajomości sprzętu wspinaczkowego, zabezpieczenia swojego miejsca pracy oraz co najważniejsze z zakresu prac prowadzonych na wysokościach.

Alpiniści przemysłowi w swojej pracy wykorzystują specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy jak liny, kaski, uprzęże itp.  Zwisając na linach kilkanaście/kilkadziesiąt metrów nad ziemią wykonują usługi dla firm zarówno na zewnątrz budynku jak i w zamkniętych przestrzeniach w sposób efektywny, bezpieczny i jak najmniej uciążliwy dla swojego zleceniodawcy. Przy pracach wysokościowych bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad BHP. Alpinista bagatelizując te przepisy może doprowadzić do bardzo poważnych wypadków, narażając przy tym na niebezpieczeństwo swoich współpracowników. Dlatego zlecając pracę na wysokości sprawdź czy firma, która zamierza ją wykonać przestrzega zasad BHP. O co warto zapytać?

Jak sprawdzić rzetelność i bezpieczeństwo firmy oferującej prace na wysokości?

W pierszej kolejności możesz zapytać czy osoby zamierzające wykonać Twoje zlecenie posiadają ważne badania lekarskie uprawniające do pracy na wysokości oraz czy odbyły szkolenie BHP.  Następnie możesz zapytać o ukończone szkolenie wysokościowe jak IRATA. Certyfikat IRATA jest najbardzej rozpoznawalnym dokumentem na całym świecie w branży dostępu linowego spośród wszystkich innych cetyfikatów. Według Polskiego prawa nie jest ono obowiązkowe, ale każdy profesjonalny alpinista przemysłowy na pewno będzie miał ukończony taki kurs.

Możesz również zapytać czy dana firma posiada aktualną dokumentację sprzętu ochrony indywidualnej tzw. SOI. Taką dokumentację posiada tylko specjalistyczny sprzęt do prac na wysokości, który musi znosić znacznie większe obciążenia niż zwykły sprzęt do wspinaczki górskiej. Dzięki temu będziesz miał większą gwarancję, że współpracujesz z rzetelną firmą, która bardzo poważnie podchodzi do swojego zawodu oraz do zasad BHP swoich pracowników.

Kiedy mogę wezwać specjalistę od prac na wysokości?

Wiemy już kim jest alpinista przemysłowy oraz jakie wymagania musi spełniać aby bezpiecznie oraz profesjonalnie wykonywać swój zawód. Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie, kiedy takiego specjalistę od prac na wysokości mogę wezwać?

Prace na wysokości kojarzone są przeważnie z myciem szyb i elewacji na wysokich budynkach, a zimą z odśnieżaniem dachów czy zbijaniem zwisających sopli. W rzeczywistości zakres prac prowadzonych w ramach alpinizmu przemyslowego jest znacznie większa. Prace alpinistyczne obejmują m.in. naprawę i malowanie fasad, kominów i mostów, wieszanie banerów/bilbordów reklamowych, usługi dekarskie, spawanie na wysokości, różnego rodzaju prace remontowo-budowlane. Alpiniści wykonują również inne prace specjalistyczne jak przeglądy i naprawy wysoko położonych anten telekomunikacyjnych, serwisują linie energetyczne czy  pracują na platformach wiertniczych. Jak widzisz zakres prac, które mogą wykonywać alpiniści przemysłowi jest ogromna. Sprawdzą się wszędzie tam gdzie tradycyjne metody jak rusztowanie czy podnośniki nie zdają egzaminu.

Jeśli szukasz alpinisty przemysłowego który sprawnie i rzetelnie wykona Twoje zlecenie, skontaktuj się z nami. Posiadamy bogate doświadczenie w tej branży. Bardzo poważnie podchodzimy do zasad BHP oraz posiadamy miedzynarodowe uprawnienia  do wykonywania prac na wysokości.

W naszej ofercie dostępne są wszelkie usługi związane z robotami wysokościowymi – zajmujemy się m.in. montowaniem konstrukcji, myciem elewacji, usuwaniem sopli i śniegu, montażem antyptaków czy  montażem reklam wielkoformatowych.

Szczegóły naszej oferty znajdziesz klikając link poniżej:

Zobacz ofertę usług na wysokości

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie naszej pracy na wysokości lub chcesz otrzymać darmową wycenę lub porozmawiać z nami o Twoim zleceniu, napisz do nas na adres: kontakt@gravity-alpinistyka.pl lub zadzwoń: tel: 737 375 679